Morse Cutting Tools 22105 Chucking Reamer, #56 Dia. x 0.0455" Shank Dia. x 2-1/2" OAL x 1/2" LCF, 4 FL, HSS, Series 1655 - 1033012
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1033012
- ID:
- 868705
| Cutting Diameter | #56 |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Flute Count | 4 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
$26.73
Morse Cutting Tools Chucking Reamer, #56 Dia. x 0.0455" Shank Dia. x 2-1/2" OAL x 1/2" LCF, 4 FL, HSS, Series 1655 - 1033012
1655 #56 .0465 ST/FL
Manufacturer Part Number: 22105
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1033012 |
| Manufacturer Part Number | 22105 |
| Legacy Product Number | MT5022105 |
| HQ Product Code | MRT22105 |
| Series/List # | 1655 |
| Cutting Diameter | #56 |
| Decimal Equivalent | 0.0465" |
| Usable Length | 1/2" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Connection Diameter Machine Side | 0.0455" |
| Flute Count | 4 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Dimension Units | Inch |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Measurement Type | Wire Gauge |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
