Morse Cutting Tools 22197 Chucking Reamer, N Dia. x 0.2792" Shank Dia. x 6" OAL x 1-1/2" LCF, 6 FL, HSS, Series 1655 - 1033103
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1033103
- ID:
- 868571
| Cutting Diameter | N |
| Overall Length | 6" |
| Flute Count | 6 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
$38.63
Morse Cutting Tools Chucking Reamer, N Dia. x 0.2792" Shank Dia. x 6" OAL x 1-1/2" LCF, 6 FL, HSS, Series 1655 - 1033103
1655 "N" .3020 ST/FL
Manufacturer Part Number: 22197
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1033103 |
| Manufacturer Part Number | 22197 |
| Legacy Product Number | MT5022197 |
| HQ Product Code | MRT22197 |
| Series/List # | 1655 |
| Cutting Diameter | N |
| Decimal Equivalent | 0.3020" |
| Usable Length | 1-1/2" |
| Overall Length | 6" |
| Connection Diameter Machine Side | 0.2792" |
| Flute Count | 6 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Dimension Units | Inch |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Measurement Type | Letter |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
