Morse Cutting Tools 29041 Chucking Reamer, 0.0525" Dia. x 0.051" Shank Dia. x 2-1/2" OAL x 1/2" LCF, 4 FL, HSS, Series 1655H - 1033224
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1033224
- ID:
- 867391
| Cutting Diameter | 0.0525" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Flute Count | 4 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
$27.87
Morse Cutting Tools Chucking Reamer, 0.0525" Dia. x 0.051" Shank Dia. x 2-1/2" OAL x 1/2" LCF, 4 FL, HSS, Series 1655H - 1033224
1655 .0525 ST/FL ST/SH
Manufacturer Part Number: 29041
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1033224 |
| Manufacturer Part Number | 29041 |
| Legacy Product Number | MT5029041 |
| HQ Product Code | MRT29041 |
| Series/List # | 1655H |
| Cutting Diameter | 0.0525" |
| Decimal Equivalent | 0.0525" |
| Usable Length | 1/2" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Connection Diameter Machine Side | 0.051" |
| Flute Count | 4 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Dimension Units | Inch |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
