Morse Cutting Tools 29803 Chucking Reamer, 0.488" Dia. x 0.4355" Shank Dia. x 8" OAL x 2" LCF, 6 FL, HSS, Series 1655H - 1033986
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1033986
- ID:
- 868042
| Cutting Diameter | 0.488" |
| Overall Length | 8" |
| Flute Count | 6 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
$57.00
Morse Cutting Tools Chucking Reamer, 0.488" Dia. x 0.4355" Shank Dia. x 8" OAL x 2" LCF, 6 FL, HSS, Series 1655H - 1033986
1655 .4880 ST/FL ST/SH
Manufacturer Part Number: 29803
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1033986 |
| Manufacturer Part Number | 29803 |
| Legacy Product Number | MT5029803 |
| HQ Product Code | MRT29803 |
| Series/List # | 1655H |
| Cutting Diameter | 0.488" |
| Decimal Equivalent | 0.4880" |
| Usable Length | 2" |
| Overall Length | 8" |
| Connection Diameter Machine Side | 0.4355" |
| Flute Count | 6 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Dimension Units | Inch |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
