Morse Cutting Tools 21701 Chucking Reamer, 1/16" Dia. x 0.0585" Shank Dia. x 2-1/2" OAL x 1/2" LCF, 4 FL, HSS, Series 1653 - 1034156
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1034156
- ID:
- 868611
| Cutting Diameter | 1/16" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Flute Count | 4 |
| Flute Type | Spiral |
| Length Chip Flute | 1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Shank Type | Round |
$30.78
Morse Cutting Tools Chucking Reamer, 1/16" Dia. x 0.0585" Shank Dia. x 2-1/2" OAL x 1/2" LCF, 4 FL, HSS, Series 1653 - 1034156
1653 1/16" RHS ST/SH HSS
Manufacturer Part Number: 21701
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1034156 |
| Manufacturer Part Number | 21701 |
| Legacy Product Number | MT5121701 |
| HQ Product Code | MRT21701 |
| Series/List # | 1653 |
| Cutting Diameter | 1/16" |
| Decimal Equivalent | 0.0625" |
| Usable Length | 1/2" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Connection Diameter Machine Side | 0.0585" |
| Flute Count | 4 |
| Flute Type | Spiral |
| Length Chip Flute | 1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Dimension Units | Inch |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Shank Type | Round |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
