Morse Cutting Tools 22320 Chucking Reamer, 17/32" Dia. x MT1 Shank Dia. x 8" OAL x 2" LCF, 6 FL, HSS, Series 1656 - 1034248
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1034248
- ID:
- 867043
| Cutting Diameter | 17/32" |
| Overall Length | 8" |
| Flute Count | 6 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Taper |
$87.97
Morse Cutting Tools Chucking Reamer, 17/32" Dia. x MT1 Shank Dia. x 8" OAL x 2" LCF, 6 FL, HSS, Series 1656 - 1034248
17/32" Dia. 6-Flute, Taper Shank, Straight Flute, HSS, 8" OAL Chucking Reamer Series/List #1656
Manufacturer Part Number: 22320
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1034248 |
| Manufacturer Part Number | 22320 |
| Legacy Product Number | MT5122320 |
| HQ Product Code | MRT22320 |
| Series/List # | 1656 |
| Cutting Diameter | 17/32" |
| Decimal Equivalent | 0.5312" |
| Usable Length | 2" |
| Overall Length | 8" |
| Connection Diameter Machine Side | MT1 |
| Flute Count | 6 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Dimension Units | Inch |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Taper |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
