Morse Cutting Tools 22364 Chucking Reamer, 8 mm Dia. x 0.2792" Shank Dia. x 6" OAL x 1-1/2" LCF, 6 FL, HSS, Series 1655 - 1034432
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1034432
- ID:
- 867094
| Cutting Diameter | 8 mm |
| Overall Length | 6" |
| Flute Count | 6 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
$40.87
Morse Cutting Tools Chucking Reamer, 8 mm Dia. x 0.2792" Shank Dia. x 6" OAL x 1-1/2" LCF, 6 FL, HSS, Series 1655 - 1034432
1655 8.00MM .3150 ST/FL
Manufacturer Part Number: 22364
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1034432 |
| Manufacturer Part Number | 22364 |
| Legacy Product Number | MT5222364 |
| HQ Product Code | MRT22364 |
| Series/List # | 1655 |
| Cutting Diameter | 8 mm |
| Decimal Equivalent | 0.3150" |
| Usable Length | 1-1/2" |
| Overall Length | 6" |
| Connection Diameter Machine Side | 0.2792" |
| Flute Count | 6 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Dimension Units | Inch |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Measurement Type | Metric |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
