Morse Cutting Tools 12237 Screw Machine Drill, #21 Dia. x 0.159" Shank Dia. x 55 mm OAL x 22 mm Flute Length, 130 Degrees, HSSCo, Uncoated, Series 1360 - 1034590
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1034590
- ID:
- 860367
| Cutting Diameter | #21 |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 22 mm |
| Overall Length | 55 mm |
| Shank Type | Round |
| Point Angle | 130 Degrees |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Wide Land Parabolic |
| Point Shape | Split |
$9.80
Morse Cutting Tools Screw Machine Drill, #21 Dia. x 0.159" Shank Dia. x 55 mm OAL x 22 mm Flute Length, 130 Degrees, HSSCo, Uncoated, Series 1360 - 1034590
1360 COB PAR SCRW NO. 21
Manufacturer Part Number: 12237
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: France
Specifications:
| SKU | 1034590 |
| Manufacturer Part Number | 12237 |
| Legacy Product Number | MT5412237 |
| HQ Product Code | MRT12237 |
| Series/List # | 1360 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | #21 |
| Decimal Equivalent | 0.159" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 22 mm |
| Overall Length | 55 mm |
| Shank Type | Round |
| Tool Type | HPC High Performance Drill |
| Connection Diameter Machine Side | 0.159" |
| Dimension Units | Inch |
| Measurement Type | Wire Gage |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Inch | 0.159" |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | #21 |
| Angle | 130 Degrees |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Wide Land Parabolic |
| Point Shape | Split |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
