Morse Cutting Tools 12246 Screw Machine Drill, 4.4 mm Dia. x 58 mm OAL x 24 mm Flute Length, 130 Degrees, Cobalt, Series 1360 - 1034599
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1034599
- ID:
- 860376
| Cutting Diameter | 4.4 mm |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 24 mm |
| Overall Length | 58 mm |
| Shank Type | Round |
| Point Angle | 130 Degrees |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Wide Land Parabolic |
| Point Shape | Split |
$11.55
Morse Cutting Tools Screw Machine Drill, 4.4 mm Dia. x 58 mm OAL x 24 mm Flute Length, 130 Degrees, Cobalt, Series 1360 - 1034599
1360 COB PAR SCRW 4.4MM
Manufacturer Part Number: 12246
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: France
Specifications:
| SKU | 1034599 |
| Manufacturer Part Number | 12246 |
| Legacy Product Number | MT5412246 |
| HQ Product Code | MRT12246 |
| Series/List # | 1360 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 4.4 mm |
| Decimal Equivalent | 0.1732" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 24 mm |
| Overall Length | 58 mm |
| Shank Type | Round |
| Tool Type | HPC High Performance Drill |
| Connection Diameter Machine Side | 0.1732" |
| Dimension Units | Metric |
| Measurement Type | Metric |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Inch | 0.1732" |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Metric | 4.4 mm |
| Angle | 130 Degrees |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Wide Land Parabolic |
| Point Shape | Split |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
