Morse Cutting Tools 12394 Jobber Drill, #26 Dia. x 0.147" Shank Dia. x 70 mm OAL x 39 mm Flute Length, 130 Degrees, Wide Land Parabolic Flute, Cobalt, Uncoated, Series 1361 - 1034737
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1034737
- ID:
- 857183
| Cutting Diameter | #26 |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 39 mm |
| Shank Type | Round |
| Overall Length | 70 mm |
| Point Angle | 130 Degrees |
| Flute Type | Wide Land Parabolic |
| Coating | Straw |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Self-Centering |
$10.24
Morse Cutting Tools Jobber Drill, #26 Dia. x 0.147" Shank Dia. x 70 mm OAL x 39 mm Flute Length, 130 Degrees, Wide Land Parabolic Flute, Cobalt, Uncoated, Series 1361 - 1034737
#26 Jobber Drill HPC High Performance Drills Bright Series/List # 1361
Manufacturer Part Number: 12394
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: France
Specifications:
| SKU | 1034737 |
| Manufacturer Part Number | 12394 |
| Legacy Product Number | MT5412394 |
| HQ Product Code | MRT12394 |
| Series/List # | 1361 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | #26 |
| Decimal Equivalent | 0.147" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 39 mm |
| Shank Type | Round |
| Connection Diameter Machine Side | 0.147" |
| Tool Type | HPC High Performance Drills |
| Overall Length | 70 mm |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | #26 |
| Measurement Type | Wire Gauge |
| Angle | 130 Degrees |
| Flute Type | Wide Land Parabolic |
| Coating | Straw |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Self-Centering |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
