Morse Cutting Tools 12617 Taper Length Drill, 4.3 mm Dia. x 4.3 mm Shank Dia. x 126 mm OAL x 82 mm Flute Length, Cobalt, Uncoated, Series 1362 - 1034958
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1034958
- ID:
- 860730
| Cutting Diameter | 4.3 mm |
| Shank Size | 4.3 mm |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 82 mm |
| Overall Length | 126 mm |
| Shank Type | Round |
| Point Angle | 130 Degrees |
| Coating | Uncoated |
| Coolant Supply Property | External |
| Flute Type | Wide Land Parabolic |
| Point Shape | Self-Centering |
$27.90
Morse Cutting Tools Taper Length Drill, 4.3 mm Dia. x 4.3 mm Shank Dia. x 126 mm OAL x 82 mm Flute Length, Cobalt, Uncoated, Series 1362 - 1034958
1362 COB PAR TPR 4.3MM
Manufacturer Part Number: 12617
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: France
Specifications:
| SKU | 1034958 |
| Manufacturer Part Number | 12617 |
| Legacy Product Number | MT5412617 |
| HQ Product Code | MRT12617 |
| Series/List # | 1362 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 4.3 mm |
| Decimal Equivalent | 0.1693" |
| Shank Size | 4.3 mm |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 82 mm |
| Length Group | 7xD |
| Overall Length | 126 mm |
| Shank Type | Round |
| Dimension Units | Metric |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Metric | 4.3 mm |
| Angle | 130 Degree |
| Coating | Uncoated |
| Coolant Supply Property | External |
| L to D Ratio | 7xD |
| Flute Type | Wide Land Parabolic |
| Measurement Type | Metric |
| Point Shape | Self-Centering |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
