Morse Cutting Tools 60093 Screw Machine Drill, #1 Dia. x 0.228" Shank Dia. x 66 mm OAL x 28 mm Flute Length, 130 Degrees, HSSCo, TiAlN, Series 1360 - 1035202
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1035202
- ID:
- 860263
| Cutting Diameter | #1 |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 28 mm |
| Overall Length | 66 mm |
| Shank Type | Round |
| Point Angle | 130 Degrees |
| Coating | TiAlN |
| Flute Type | Wide Land Parabolic |
| Point Shape | Split |
$22.61
Morse Cutting Tools Screw Machine Drill, #1 Dia. x 0.228" Shank Dia. x 66 mm OAL x 28 mm Flute Length, 130 Degrees, HSSCo, TiAlN, Series 1360 - 1035202
#1 Dia. Screw Machine Drill, 130 Degrees, TiAlN, Series/List # 1360
Manufacturer Part Number: 60093
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: France
Specifications:
| SKU | 1035202 |
| Manufacturer Part Number | 60093 |
| Legacy Product Number | MT5460093 |
| HQ Product Code | MRT60093 |
| Series/List # | 1360 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | #1 |
| Decimal Equivalent | 0.228" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 28 mm |
| Overall Length | 66 mm |
| Shank Type | Round |
| Tool Type | HPC High Performance Drill |
| Connection Diameter Machine Side | 0.228" |
| Dimension Units | Inch |
| Measurement Type | Wire Gage |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Inch | 0.228" |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | #1 |
| Angle | 130 Degrees |
| Coating | TiAlN |
| Flute Type | Wide Land Parabolic |
| Point Shape | Split |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
