Morse Cutting Tools 60095 Screw Machine Drill, 5.9 mm Dia. x 66 mm OAL x 28 mm Flute Length, 130 Degrees, Cobalt, TiAlN, Series 1360 - 1035204
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1035204
- ID:
- 860265
| Cutting Diameter | 5.9 mm |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 28 mm |
| Overall Length | 66 mm |
| Shank Type | Round |
| Point Angle | 130 Degrees |
| Coating | TiAlN |
| Flute Type | Wide Land Parabolic |
| Point Shape | Split |
$22.61
Morse Cutting Tools Screw Machine Drill, 5.9 mm Dia. x 66 mm OAL x 28 mm Flute Length, 130 Degrees, Cobalt, TiAlN, Series 1360 - 1035204
1360T HPC 5.90MM WL
Manufacturer Part Number: 60095
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: France
Specifications:
| SKU | 1035204 |
| Manufacturer Part Number | 60095 |
| Legacy Product Number | MT5460095 |
| HQ Product Code | MRT60095 |
| Series/List # | 1360 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 5.9 mm |
| Decimal Equivalent | 0.2323" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 28 mm |
| Overall Length | 66 mm |
| Shank Type | Round |
| Tool Type | HPC High Performance Drill |
| Connection Diameter Machine Side | 0.2323" |
| Dimension Units | Metric |
| Measurement Type | Metric |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Inch | 0.2323" |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Metric | 5.9 mm |
| Angle | 130 Degrees |
| Coating | TiAlN |
| Flute Type | Wide Land Parabolic |
| Point Shape | Split |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
