Morse Cutting Tools 60318 Jobber Drill, 9.3 mm Dia. x 9.3 mm Shank Dia. x 125 mm OAL x 81 mm Flute Length, 130 Degrees, Wide Land Parabolic Flute, Cobalt, TiAlN, Series 1361 - 1035421
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1035421
- ID:
- 857261
| Cutting Diameter | 9.3 mm |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 81 mm |
| Shank Type | Round |
| Overall Length | 125 mm |
| Point Angle | 130 Degrees |
| Flute Type | Wide Land Parabolic |
| Coating | TiAlN |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Self-Centering |
$53.87
Morse Cutting Tools Jobber Drill, 9.3 mm Dia. x 9.3 mm Shank Dia. x 125 mm OAL x 81 mm Flute Length, 130 Degrees, Wide Land Parabolic Flute, Cobalt, TiAlN, Series 1361 - 1035421
9.3 mm Jobber Drill HPC High Performance Drills TiALN Series/List # 1361
Manufacturer Part Number: 60318
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: France
Specifications:
| SKU | 1035421 |
| Manufacturer Part Number | 60318 |
| Legacy Product Number | MT5460318 |
| HQ Product Code | MRT60318 |
| Series/List # | 1361T |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 9.3 mm |
| Decimal Equivalent | 0.3661" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 81 mm |
| Shank Type | Round |
| Connection Diameter Machine Side | 9.3 mm |
| Tool Type | HPC High Performance Drills |
| Overall Length | 125 mm |
| Dimension Units | Metric |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Metric | 9.3 mm |
| Measurement Type | Metric |
| Angle | 130 Degrees |
| Flute Type | Wide Land Parabolic |
| Coating | TiAlN |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Self-Centering |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
