Morse Cutting Tools 60392 Taper Length Drill, 2.4 mm Dia. x 2.4 mm Shank Dia. x 95 mm OAL x 62 mm Flute Length, Cobalt, TiAlN, Series 1362 - 1035484
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1035484
- ID:
- 860875
| Cutting Diameter | 2.4 mm |
| Shank Size | 2.4 mm |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 62 mm |
| Overall Length | 95 mm |
| Shank Type | Round |
| Point Angle | 130 Degrees |
| Coating | TiALN |
| Coolant Supply Property | External |
| Flute Type | Wide Land Parabolic |
| Point Shape | Self-Centering |
$21.67
Morse Cutting Tools Taper Length Drill, 2.4 mm Dia. x 2.4 mm Shank Dia. x 95 mm OAL x 62 mm Flute Length, Cobalt, TiAlN, Series 1362 - 1035484
1362T COB PAR TPR 2.4MM TIALN
Manufacturer Part Number: 60392
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: France
Specifications:
| SKU | 1035484 |
| Manufacturer Part Number | 60392 |
| Legacy Product Number | MT5460392 |
| HQ Product Code | MRT60392 |
| Series/List # | 1362T |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 2.4 mm |
| Decimal Equivalent | 0.0945" |
| Shank Size | 2.4 mm |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 62 mm |
| Length Group | 7xD |
| Overall Length | 95 mm |
| Shank Type | Round |
| Dimension Units | Metric |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Metric | 2.4 mm |
| Angle | 130 Degree |
| Coating | TiALN |
| Coolant Supply Property | External |
| L to D Ratio | 7xD |
| Flute Type | Wide Land Parabolic |
| Measurement Type | Metric |
| Point Shape | Self-Centering |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
