Morse Cutting Tools 60527 Taper Length Drill, R Dia. x 0.339" Shank Dia. x 175 mm OAL x 115 mm Flute Length, Cobalt, TiAlN, Series 1362 - 1035618
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1035618
- ID:
- 861007
| Cutting Diameter | R |
| Shank Size | 0.339" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 115 mm |
| Overall Length | 175 mm |
| Shank Type | Round |
| Point Angle | 130 Degrees |
| Coating | TiALN |
| Coolant Supply Property | External |
| Flute Type | Wide Land Parabolic |
| Point Shape | Self-Centering |
$72.79
Morse Cutting Tools Taper Length Drill, R Dia. x 0.339" Shank Dia. x 175 mm OAL x 115 mm Flute Length, Cobalt, TiAlN, Series 1362 - 1035618
1362T COB PAR TPR R TIALN
Manufacturer Part Number: 60527
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: France
Specifications:
| SKU | 1035618 |
| Manufacturer Part Number | 60527 |
| Legacy Product Number | MT5460527 |
| HQ Product Code | MRT60527 |
| Series/List # | 1362T |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | R |
| Decimal Equivalent | 0.3346" |
| Shank Size | 0.339" |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Flute Length | 115 mm |
| Length Group | 7xD |
| Overall Length | 175 mm |
| Shank Type | Round |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | R |
| Angle | 130 Degree |
| Coating | TiALN |
| Coolant Supply Property | External |
| L to D Ratio | 7xD |
| Flute Type | Wide Land Parabolic |
| Measurement Type | Letter |
| Point Shape | Self-Centering |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
