Morse Cutting Tools 14540 Jobber Drill, S Dia. x 0.348" Shank Dia. x 4-7/8" OAL x 3-1/2" Flute Length, 135 Degrees, Standard Flute, HSS, Black Oxide, Series 1385 - 1036371
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1036371
- ID:
- 856335
| Cutting Diameter | S |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 3-1/2" |
| Shank Type | Round |
| Overall Length | 4-7/8" |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | Black Oxide |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Split |
$6.82
Morse Cutting Tools Jobber Drill, S Dia. x 0.348" Shank Dia. x 4-7/8" OAL x 3-1/2" Flute Length, 135 Degrees, Standard Flute, HSS, Black Oxide, Series 1385 - 1036371
1385 "S" HD/JL DRL HSS
Manufacturer Part Number: 14540
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1036371 |
| Manufacturer Part Number | 14540 |
| Legacy Product Number | MT5514540 |
| HQ Product Code | MRT14540 |
| Series/List # | 1385 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | S |
| Decimal Equivalent | 0.348" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 3-1/2" |
| Shank Type | Round |
| Connection Diameter Machine Side | 0.348" |
| Tool Type | NAS 907, Type B |
| Overall Length | 4-7/8" |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | S |
| Measurement Type | Letter |
| Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | Black Oxide |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Split |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
