Morse Cutting Tools 14552 Jobber Drill, 27/64" Dia. x 27/64" Shank Dia. x 5-3/8" OAL x 3-15/16" Flute Length, 135 Degrees, Standard Flute, HSS, Black Oxide, Series 1385 - 1036383
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1036383
- ID:
- 856385
| Cutting Diameter | 27/64" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 3-15/16" |
| Shank Type | Round |
| Overall Length | 5-3/8" |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | Black Oxide |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Split |
$9.10
Morse Cutting Tools Jobber Drill, 27/64" Dia. x 27/64" Shank Dia. x 5-3/8" OAL x 3-15/16" Flute Length, 135 Degrees, Standard Flute, HSS, Black Oxide, Series 1385 - 1036383
1385 27/64" HD/JL DRL
Manufacturer Part Number: 14552
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1036383 |
| Manufacturer Part Number | 14552 |
| Legacy Product Number | MT5514552 |
| HQ Product Code | MRT14552 |
| Series/List # | 1385 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 27/64" |
| Decimal Equivalent | 0.4219" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 3-15/16" |
| Shank Type | Round |
| Connection Diameter Machine Side | 27/64" |
| Tool Type | NAS 907, Type B |
| Overall Length | 5-3/8" |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Inch | 27/64" |
| Measurement Type | Inch |
| Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | Black Oxide |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Split |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
