Morse Cutting Tools 54105 Chucking Reamer, 0.103" Dia. x 0.103" Shank Dia. x 2-1/4" OAL x 5/8" LCF, 4 FL, Carbide, Series 5661 - 1036922
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1036922
- ID:
- 868793
| Cutting Diameter | 0.103" |
| Overall Length | 2-1/4" |
| Flute Count | 4 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 5/8" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
$37.66
Morse Cutting Tools Chucking Reamer, 0.103" Dia. x 0.103" Shank Dia. x 2-1/4" OAL x 5/8" LCF, 4 FL, Carbide, Series 5661 - 1036922
0.103" Dia. 4-Flute, Round Shank, Straight Flute, Carbide, 2-1/4" OAL Chucking Reamer Series/List #5661
Manufacturer Part Number: 54105
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1036922 |
| Manufacturer Part Number | 54105 |
| Legacy Product Number | MT5854105 |
| HQ Product Code | MRT54105 |
| Series/List # | 5661 |
| Cutting Diameter | 0.103" |
| Decimal Equivalent | 0.1030" |
| Usable Length | 5/8" |
| Overall Length | 2-1/4" |
| Connection Diameter Machine Side | 0.103" |
| Flute Count | 4 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 5/8" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Dimension Units | Inch |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
