Morse Cutting Tools 54222 Chucking Reamer, 4 mm Dia. x 4 mm Shank Dia. x 2-1/2" OAL x 3/4" LCF, 6 FL, Carbide, Series 5661 - 1037039
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1037039
- ID:
- 868938
| Cutting Diameter | 4 mm |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Flute Count | 6 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 3/4" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
$38.48
Morse Cutting Tools Chucking Reamer, 4 mm Dia. x 4 mm Shank Dia. x 2-1/2" OAL x 3/4" LCF, 6 FL, Carbide, Series 5661 - 1037039
5661 4.00MM .1575 ST/FL
Manufacturer Part Number: 54222
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1037039 |
| Manufacturer Part Number | 54222 |
| Legacy Product Number | MT5854222 |
| HQ Product Code | MRT54222 |
| Series/List # | 5661 |
| Cutting Diameter | 4 mm |
| Decimal Equivalent | 0.1575" |
| Usable Length | 3/4" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Connection Diameter Machine Side | 4 mm |
| Flute Count | 6 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 3/4" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Dimension Units | Metric |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Measurement Type | Metric |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
