Morse Cutting Tools 54325 Chucking Reamer, 0.206" Dia. x 0.206" Shank Dia. x 3" OAL x 1" LCF, 6 FL, Carbide, Series 5661 - 1037142
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1037142
- ID:
- 869041
| Cutting Diameter | 0.206" |
| Overall Length | 3" |
| Flute Count | 6 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 1" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
$56.05
Morse Cutting Tools Chucking Reamer, 0.206" Dia. x 0.206" Shank Dia. x 3" OAL x 1" LCF, 6 FL, Carbide, Series 5661 - 1037142
5661 .2060 ST/FL ST/SH
Manufacturer Part Number: 54325
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1037142 |
| Manufacturer Part Number | 54325 |
| Legacy Product Number | MT5854325 |
| HQ Product Code | MRT54325 |
| Series/List # | 5661 |
| Cutting Diameter | 0.206" |
| Decimal Equivalent | 0.2060" |
| Usable Length | 1" |
| Overall Length | 3" |
| Connection Diameter Machine Side | 0.206" |
| Flute Count | 6 |
| Flute Type | Straight |
| Length Chip Flute | 1" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Dimension Units | Inch |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Helix Angle | 0 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
