Morse Cutting Tools 25600 Countersink, #0 Dia. x 1-1/2" OAL x 1/4" Shank Dia., 0 FL, 60 Degrees, HSSCo, Uncoated, Series 1753 - 1038470
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1038470
- ID:
- 869863
| Cutting Diameter | #0 |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Flute Count | 0 |
| Point Angle | 60 Degrees |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Coating | Uncoated |
$34.51
Morse Cutting Tools Countersink, #0 Dia. x 1-1/2" OAL x 1/4" Shank Dia., 0 FL, 60 Degrees, HSSCo, Uncoated, Series 1753 - 1038470
1753 #0 60 deg ZERO FL CTSK
Manufacturer Part Number: 25600
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1038470 |
| Manufacturer Part Number | 25600 |
| Legacy Product Number | MT6525600 |
| HQ Product Code | MRT25600 |
| Series/List # | 1753 |
| Tool Type | Zero Flute Countersink |
| Cutting Diameter | #0 |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/4" |
| Flute Count | 0 |
| Point Angle | 60 Degrees |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Cutting Diameter Maximum | 0.230" |
| Cutting Diameter Minimum | 0.090" |
| Dimension Units | Inch |
| Coating | Uncoated |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
