Morse Cutting Tools 25623 Countersink, #3 Dia. x 2-5/8" OAL x 1/2" Shank Dia., 0 FL, 90 Degrees, HSSCo, Uncoated, Series 1753 - 1038485
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1038485
- ID:
- 869876
| Cutting Diameter | #3 |
| Overall Length | 2-5/8" |
| Flute Count | 0 |
| Point Angle | 90 Degrees |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Coating | Uncoated |
$105.19
Morse Cutting Tools Countersink, #3 Dia. x 2-5/8" OAL x 1/2" Shank Dia., 0 FL, 90 Degrees, HSSCo, Uncoated, Series 1753 - 1038485
1753 #3 90 deg ZERO FL CTSK
Manufacturer Part Number: 25623
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1038485 |
| Manufacturer Part Number | 25623 |
| Legacy Product Number | MT6525623 |
| HQ Product Code | MRT25623 |
| Series/List # | 1753 |
| Tool Type | Zero Flute Countersink |
| Cutting Diameter | #3 |
| Overall Length | 2-5/8" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/2" |
| Flute Count | 0 |
| Point Angle | 90 Degrees |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Cutting Diameter Maximum | 0.750" |
| Cutting Diameter Minimum | 0.280" |
| Dimension Units | Inch |
| Coating | Uncoated |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
