Morse Cutting Tools 25652 Countersink, 3/8" Dia. x 2" OAL x 1/4" Shank Dia., 1 FL, 60 Degrees, HSSCo, TiN, Series 1754 - 1038506
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1038506
- ID:
- 869895
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Overall Length | 2" |
| Flute Count | 1 |
| Point Angle | 60 Degrees |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Coating | TiN |
$35.02
Morse Cutting Tools Countersink, 3/8" Dia. x 2" OAL x 1/4" Shank Dia., 1 FL, 60 Degrees, HSSCo, TiN, Series 1754 - 1038506
1754 3/8" 60 deg 1FL CTSK
Manufacturer Part Number: 25652
Trade Name: HSS-PM
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1038506 |
| Manufacturer Part Number | 25652 |
| Legacy Product Number | MT6525652 |
| HQ Product Code | MRT25652 |
| Series/List # | 1754 |
| Tool Type | Countersink |
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Overall Length | 2" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/4" |
| Flute Count | 1 |
| Point Angle | 60 Degrees |
| Cutting Edge Material | HSSCo |
| Dimension Units | Inch |
| Coating | TiN |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
