Morse Cutting Tools 53913 Combination Drill & Countersink, 7/64" Dia. x 2" OAL x 1/4" Shank Dia., 82 Degrees, Carbide, Uncoated, Series 5495 - 1038593
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1038593
- ID:
- 871627
| Cutting Diameter | 7/64" |
| Overall Length | 2" |
| Point Angle | 82 Degrees |
| Coating | Uncoated |
| Cutting Edge Material | Carbide |
$46.75
Morse Cutting Tools Combination Drill & Countersink, 7/64" Dia. x 2" OAL x 1/4" Shank Dia., 82 Degrees, Carbide, Uncoated, Series 5495 - 1038593
5495 #3X2" 82' COMB
Manufacturer Part Number: 53913
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1038593 |
| Manufacturer Part Number | 53913 |
| Legacy Product Number | MT6553913 |
| HQ Product Code | MRT53913 |
| Series/List # | 5495 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 7/64" |
| Decimal Equivalent | 0.25" |
| Point Angle | 82 Degrees |
| Overall Length | 2" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/4" |
| Coating | Uncoated |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Combination Drill & Counter Sink |
| Dimension Units | Inch |
| Style | Plain Type |
| Size | #3 |
| Measurement Type | Inch |
| Length Group | Standard |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
