Morse Cutting Tools 56140 Countersink, 3/8" Dia. x 2" OAL x 1/4" Shank Dia., 6 FL, 82 Degrees, Carbide, Uncoated, Series 5754 - 1038630
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1038630
- ID:
- 869987
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Overall Length | 2" |
| Flute Count | 6 |
| Point Angle | 82 Degrees |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
$39.84
Morse Cutting Tools Countersink, 3/8" Dia. x 2" OAL x 1/4" Shank Dia., 6 FL, 82 Degrees, Carbide, Uncoated, Series 5754 - 1038630
5754 3/8" 82 deg 6FL CTSK SC
Manufacturer Part Number: 56140
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1038630 |
| Manufacturer Part Number | 56140 |
| Legacy Product Number | MT6556140 |
| HQ Product Code | MRT56140 |
| Series/List # | 5754 |
| Tool Type | Countersink |
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Overall Length | 2" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/4" |
| Flute Count | 6 |
| Point Angle | 82 Degrees |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Dimension Units | Inch |
| Coating | Uncoated |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
