Morse Cutting Tools 12158 Jobber Drill, 1/2" Dia. x 1/2" Shank Dia. x 6" OAL x 4-1/2" Flute Length, 118 Degrees, Standard Flute, HSS, Black Oxide, Series 1330 - 1039724
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1039724
- ID:
- 857336
| Cutting Diameter | 1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 4-1/2" |
| Shank Type | Tanged |
| Overall Length | 6" |
| Point Angle | 118 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | Black Oxide |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Standard |
$17.11
Morse Cutting Tools Jobber Drill, 1/2" Dia. x 1/2" Shank Dia. x 6" OAL x 4-1/2" Flute Length, 118 Degrees, Standard Flute, HSS, Black Oxide, Series 1330 - 1039724
1330A 1/2" JL DRL HSS BLK
Manufacturer Part Number: 12158
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1039724 |
| Manufacturer Part Number | 12158 |
| Legacy Product Number | MT7812158 |
| HQ Product Code | MRT12158 |
| Series/List # | 1330A |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 1/2" |
| Decimal Equivalent | 0.5" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 4-1/2" |
| Shank Type | Tanged |
| Connection Diameter Machine Side | 1/2" |
| Tool Type | Automotive |
| Overall Length | 6" |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Inch | 1/2" |
| Measurement Type | Inch |
| Angle | 118 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | Black Oxide |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Standard |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
