Morse Cutting Tools 13357 Jobber Drill, 31/64" Dia. x 31/64" Shank Dia. x 5-7/8" OAL x 4-3/8" Flute Length, 135 Degrees, Parabolic Flute, HSS, Uncoated, Series 1355 - 1039801
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1039801
- ID:
- 857571
| Cutting Diameter | 31/64" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 4-3/8" |
| Shank Type | Round |
| Overall Length | 5-7/8" |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Parabolic |
| Coating | Uncoated |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Split |
$20.58
Morse Cutting Tools Jobber Drill, 31/64" Dia. x 31/64" Shank Dia. x 5-7/8" OAL x 4-3/8" Flute Length, 135 Degrees, Parabolic Flute, HSS, Uncoated, Series 1355 - 1039801
31/64" Jobber Drill General Purpose Bright Series/List # 1355
Manufacturer Part Number: 13357
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1039801 |
| Manufacturer Part Number | 13357 |
| Legacy Product Number | MT7813357 |
| HQ Product Code | MRT13357 |
| Series/List # | 1355 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 31/64" |
| Decimal Equivalent | 0.4844" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 4-3/8" |
| Shank Type | Round |
| Connection Diameter Machine Side | 31/64" |
| Tool Type | General Purpose |
| Overall Length | 5-7/8" |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Inch | 31/64" |
| Measurement Type | Inch |
| Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Parabolic |
| Coating | Uncoated |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Split |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
