Morse Cutting Tools 93344 Jobber Drill, 9/32" Dia. x 9/32" Shank Dia. x 4-1/4" OAL x 2-15/16" Flute Length, 135 Degrees, Parabolic Flute, HSS, TiN, Series 1355 - 1039895
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1039895
- ID:
- 857620
| Cutting Diameter | 9/32" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 2-15/16" |
| Shank Type | Round |
| Overall Length | 4-1/4" |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Parabolic |
| Coating | TiN |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Split |
$13.90
Morse Cutting Tools Jobber Drill, 9/32" Dia. x 9/32" Shank Dia. x 4-1/4" OAL x 2-15/16" Flute Length, 135 Degrees, Parabolic Flute, HSS, TiN, Series 1355 - 1039895
1355G PARAB JBBR 9/32 TIN
Manufacturer Part Number: 93344
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1039895 |
| Manufacturer Part Number | 93344 |
| Legacy Product Number | MT7893344 |
| HQ Product Code | MRT93344 |
| Series/List # | 1355 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 9/32" |
| Decimal Equivalent | 0.2812" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 2-15/16" |
| Shank Type | Round |
| Connection Diameter Machine Side | 9/32" |
| Overall Length | 4-1/4" |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Inch | 9/32" |
| Measurement Type | Inch |
| Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Parabolic |
| Coating | TiN |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Split |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
