Morse Cutting Tools 93351 Jobber Drill, 25/64" Dia. x 25/64" Shank Dia. x 5-1/8" OAL x 3-3/4" Flute Length, 135 Degrees, Parabolic Flute, HSS, TiN, Series 1355 - 1039902
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1039902
- ID:
- 857627
| Cutting Diameter | 25/64" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 3-3/4" |
| Shank Type | Round |
| Overall Length | 5-1/8" |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Parabolic |
| Coating | TiN |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Split |
$24.43
Morse Cutting Tools Jobber Drill, 25/64" Dia. x 25/64" Shank Dia. x 5-1/8" OAL x 3-3/4" Flute Length, 135 Degrees, Parabolic Flute, HSS, TiN, Series 1355 - 1039902
1355G PARAB JBBR 25/64 TIN
Manufacturer Part Number: 93351
Trade Name: HSS-GP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1039902 |
| Manufacturer Part Number | 93351 |
| Legacy Product Number | MT7893351 |
| HQ Product Code | MRT93351 |
| Series/List # | 1355 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 25/64" |
| Decimal Equivalent | 0.3906" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 3-3/4" |
| Shank Type | Round |
| Connection Diameter Machine Side | 25/64" |
| Overall Length | 5-1/8" |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Inch | 25/64" |
| Measurement Type | Inch |
| Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Parabolic |
| Coating | TiN |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Split |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
