Morse Cutting Tools 30827 Spiral Point Tap, #10 - 24, 2-3/8" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, H3, Series 2101 - 1039916
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1039916
- ID:
- 864404
| Thread Size | #10 - 24 |
| Thread Diameter Size | #10 |
| Threads Per Inch | 24 |
| Thread Cutting Part Length | 1/2" |
| Thread Tolerance Class | H3 |
| Thread Standard | NC |
| Overall Length | 2-3/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Count | 2 |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
| Style | Plug |
$10.54
Morse Cutting Tools Spiral Point Tap, #10 - 24, 2-3/8" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, H3, Series 2101 - 1039916
2101 ONYX 10-24 H3 2F BR
Manufacturer Part Number: 30827
Trade Name: ONYX TAP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1039916 |
| Manufacturer Part Number | 30827 |
| Legacy Product Number | MT7930827 |
| HQ Product Code | MRT30827 |
| Series/List # | 2101 |
| Thread Size | #10 - 24 |
| Thread Diameter Size | #10 |
| Threads per Inch | 24 |
| Thread Cutting Part Length | 1/2" |
| Thread Tolerance Class | H3 |
| Thread Standard | NC |
| Overall Length | 2-3/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Chamfer | Plug |
| Flute Count | 2 |
| Coating | Uncoated |
| Usable Length | 1/2" |
| Dimension Units | Inch |
| Tool Type | General Purpose Tap |
| Flute Type | Straight |
| End Shape | Spiral Point |
| Style | Plug |
| Measurement Type | Machine Screw |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
