Morse Cutting Tools 30845 Spiral Point Tap, 1/2" - 13, 3-3/8" OAL, 3 FL, HSS, Uncoated, H3, Series 2101 - 1039934
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1039934
- ID:
- 864430
| Thread Size | 1/2" - 13 |
| Thread Diameter Size | 1/2" |
| Threads Per Inch | 13 |
| Thread Cutting Part Length | 15/16" |
| Thread Tolerance Class | H3 |
| Thread Standard | NC |
| Overall Length | 3-3/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Count | 3 |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
| Style | Plug |
$29.83
Morse Cutting Tools Spiral Point Tap, 1/2" - 13, 3-3/8" OAL, 3 FL, HSS, Uncoated, H3, Series 2101 - 1039934
2101 ONYX 1/2-13 H3 3F BR
Manufacturer Part Number: 30845
Trade Name: ONYX TAP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1039934 |
| Manufacturer Part Number | 30845 |
| Legacy Product Number | MT7930845 |
| HQ Product Code | MRT30845 |
| Series/List # | 2101 |
| Thread Size | 1/2" - 13 |
| Thread Diameter Size | 1/2" |
| Threads per Inch | 13 |
| Thread Cutting Part Length | 15/16" |
| Thread Tolerance Class | H3 |
| Thread Standard | NC |
| Overall Length | 3-3/8" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Chamfer | Plug |
| Flute Count | 3 |
| Coating | Uncoated |
| Usable Length | 15/16" |
| Dimension Units | Inch |
| Tool Type | General Purpose Tap |
| Flute Type | Straight |
| End Shape | Spiral Point |
| Style | Plug |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
