Morse Cutting Tools 30921 Spiral Point Tap, M10 x 1.5 mm, 2-15/16" OAL, 3 FL, HSS, Uncoated, D6, Series 2101M - 1040004
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1040004
- ID:
- 864393
| Thread Size | M10 x 1.5 |
| Thread Diameter Size | M10 |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Cutting Part Length | 3/4" |
| Thread Tolerance Class | D6 |
| Overall Length | 2-15/16" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Count | 3 |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
$21.63
Morse Cutting Tools Spiral Point Tap, M10 x 1.5 mm, 2-15/16" OAL, 3 FL, HSS, Uncoated, D6, Series 2101M - 1040004
2101M ONYX M10 x 1.5 S/P
Manufacturer Part Number: 30921
Trade Name: ONYX TAP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1040004 |
| Manufacturer Part Number | 30921 |
| Legacy Product Number | MT7930921 |
| HQ Product Code | MRT30921 |
| Series/List # | 2101M |
| Thread Size | M10 x 1.5 |
| Thread Diameter Size | M10 |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Cutting Part Length | 3/4" |
| Thread Tolerance Class | D6 |
| Overall Length | 2-15/16" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Chamfer | Plug |
| Flute Count | 3 |
| Coating | Uncoated |
| Dimension Units | Inch |
| Tool Type | General Purpose Tap |
| Flute Type | Straight |
| Measurement Type | Metric |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
