Morse Cutting Tools 34719 Spiral Point Tap, 7/16" - 20, 3-5/32" OAL, 3 FL, HSS, Black Oxide, H3, Series 2101 - 1040069
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1040069
- ID:
- 864717
| Thread Size | 7/16" - 20 |
| Thread Diameter Size | 7/16" |
| Threads Per Inch | 20 |
| Thread Cutting Part Length | 7/8" |
| Thread Tolerance Class | H3 |
| Thread Standard | NF |
| Overall Length | 3-5/32" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Count | 3 |
| Coating | Black Oxide |
| Flute Type | Straight |
| Style | Plug |
$26.42
Morse Cutting Tools Spiral Point Tap, 7/16" - 20, 3-5/32" OAL, 3 FL, HSS, Black Oxide, H3, Series 2101 - 1040069
2101 ONYX 7/16-20 3F BK
Manufacturer Part Number: 34719
Trade Name: ONYX TAP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1040069 |
| Manufacturer Part Number | 34719 |
| Legacy Product Number | MT7934719 |
| HQ Product Code | MRT34719 |
| Series/List # | 2101 |
| Thread Size | 7/16" - 20 |
| Thread Diameter Size | 7/16" |
| Threads per Inch | 20 |
| Thread Cutting Part Length | 7/8" |
| Thread Tolerance Class | H3 |
| Thread Standard | NF |
| Overall Length | 3-5/32" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Chamfer | Plug |
| Flute Count | 3 |
| Coating | Black Oxide |
| Usable Length | 7/8" |
| Dimension Units | Inch |
| Tool Type | General Purpose Tap |
| Flute Type | Straight |
| End Shape | Spiral Point |
| Style | Plug |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
