Hubbell Wiring Device-Kellems Weatherproof Box Covers, Cover Shape: Round, Holes in Outlet: 1, Housing Material: Aluminum, Resistance Features: Weather Resistant, Recommended Environment: Wet Locations, Housing Color: Gray HBL7420 - 10600070
Brand: Hubbell Wiring Device-Kellems- SKU:
- 10600070
- ID:
- 597297
$113.88
Hubbell Wiring Device-Kellems Weatherproof Box Covers, Cover Shape: Round, Number of Holes in Outlet: 1, Housing Material: Aluminum, Resistance Features: Weather Resistant, Recommended Environment: Wet Locations, Housing Color: Gray
Manufacturer Part #: HBL7420
S/N: 10600070
UNSPSC: 39121300
UPC: 783585809434
(Minimum Order Quantity=1, Package Quantity=1)
Specifications:
| Electrical Box Shape | Round |
| Number Of Outlets | 1 |
| Resistance Features | Weather-Resistant |
| Housing Material | Aluminum |
| Overall Length | 4.5600in |
| Recommended Environment | Wet Locations |
| Overall Width | 2.8400in |
| Housing Color | Gray |
| Hole Diameter | 1.4000in |
| Overall Length (Decimal Inch) | 4.5600in |
| Overall Height (Inch) | 1.0900 |
| Hole Diameter (Decimal Inch) | 1.4000in |
| Standards Met | UL Listed, CSA Certified |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
