Morse Cutting Tools 50471 Countersink, 3/16" Dia. x 2" OAL x 3/16" Shank Dia., 1 FL, 120 Degrees, Carbide, Uncoated, Series 5751 - 1065957
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1065957
- ID:
- 870021
| Cutting Diameter | 3/16" |
| Overall Length | 2" |
| Flute Count | 1 |
| Point Angle | 120 Degrees |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
$33.93
Morse Cutting Tools Countersink, 3/16" Dia. x 2" OAL x 3/16" Shank Dia., 1 FL, 120 Degrees, Carbide, Uncoated, Series 5751 - 1065957
5751 3/16 120 deg 1FL CTSK
Manufacturer Part Number: 50471
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1065957 |
| Manufacturer Part Number | 50471 |
| Legacy Product Number | MT9650471 |
| HQ Product Code | MRT50471 |
| Series/List # | 5751 |
| Tool Type | Countersink |
| Cutting Diameter | 3/16" |
| Overall Length | 2" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/16" |
| Flute Count | 1 |
| Point Angle | 120 Degrees |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Dimension Units | Inch |
| Coating | Uncoated |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
