Morse Cutting Tools 50500 Countersink, 5/8" Dia. x 3-1/4" OAL x 5/8" Shank Dia., 1 FL, 110 Degrees, Carbide, Uncoated, Series 5751 - 1065986
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1065986
- ID:
- 870140
| Cutting Diameter | 5/8" |
| Overall Length | 3-1/4" |
| Flute Count | 1 |
| Point Angle | 110 Degrees |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
$197.37
Morse Cutting Tools Countersink, 5/8" Dia. x 3-1/4" OAL x 5/8" Shank Dia., 1 FL, 110 Degrees, Carbide, Uncoated, Series 5751 - 1065986
5/8" Cutting Dia. 5/8"Shank Dia, 1 Flute, 110 Degrees, Carbide Countersink Series/List #5751
Manufacturer Part Number: 50500
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1065986 |
| Manufacturer Part Number | 50500 |
| Legacy Product Number | MT9650500 |
| HQ Product Code | MRT50500 |
| Series/List # | 5751 |
| Tool Type | Countersink |
| Cutting Diameter | 5/8" |
| Overall Length | 3-1/4" |
| Connection Diameter Machine Side | 5/8" |
| Flute Count | 1 |
| Point Angle | 110 Degrees |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Dimension Units | Inch |
| Coating | Uncoated |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
