Morse Cutting Tools 50503 Countersink, 3/4" Dia. x 3-1/2" OAL x 3/4" Shank Dia., 1 FL, 82 Degrees, Carbide, Uncoated, Series 5751 - 1065989
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1065989
- ID:
- 870143
| Cutting Diameter | 3/4" |
| Overall Length | 3-1/2" |
| Flute Count | 1 |
| Point Angle | 82 Degrees |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
$290.90
Morse Cutting Tools Countersink, 3/4" Dia. x 3-1/2" OAL x 3/4" Shank Dia., 1 FL, 82 Degrees, Carbide, Uncoated, Series 5751 - 1065989
5751 3/4 82 deg 1FL CTSK DE
Manufacturer Part Number: 50503
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1065989 |
| Manufacturer Part Number | 50503 |
| Legacy Product Number | MT9650503 |
| HQ Product Code | MRT50503 |
| Series/List # | 5751 |
| Tool Type | Countersink |
| Cutting Diameter | 3/4" |
| Overall Length | 3-1/2" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/4" |
| Flute Count | 1 |
| Point Angle | 82 Degrees |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Dimension Units | Inch |
| Coating | Uncoated |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
