Morse Cutting Tools 80308 Jobber Drill, 7/16" Dia. x 7/16" Shank Dia. x 5-1/2" OAL x 4-1/16" Flute Length, 118 Degrees, Standard Flute, HSS, Uncoated, Series 330B - 1072913
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1072913
- ID:
- 856438
| Cutting Diameter | 7/16" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 4-1/16" |
| Shank Type | Round |
| Overall Length | 5-1/2" |
| Point Angle | 118 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | Uncoated |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Standard |
$10.02
Morse Cutting Tools Jobber Drill, 7/16" Dia. x 7/16" Shank Dia. x 5-1/2" OAL x 4-1/16" Flute Length, 118 Degrees, Standard Flute, HSS, Uncoated, Series 330B - 1072913
330B 7/16" JL DRL HSS BRT
Manufacturer Part Number: 80308
Trade Name: MARXMAN
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1072913 |
| Manufacturer Part Number | 80308 |
| Legacy Product Number | MX1080308 |
| HQ Product Code | MRT80308 |
| Series/List # | 330B |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | 7/16" |
| Decimal Equivalent | 0.4375 |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 4-1/16" |
| Shank Type | Round |
| Connection Diameter Machine Side | 7/16" |
| Overall Length | 5-1/2" |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Inch | 7/16" |
| Measurement Type | Inch |
| Angle | 118 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | Uncoated |
| Coolant Supply Property | External |
| Cutting Depth | 4-1/16" |
| Point Shape | Standard |
| Shape | General Purpose |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
