Morse Cutting Tools 80636 Jobber Drill, R Dia. x 0.339" Shank Dia., 4-3/4" OAL, 3-7/16" Flute Length, 135 Degrees, Standard Flute, HSS, Black Oxide, Gold Oxide, Series 384 - 1073211
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1073211
- ID:
- 856668
| Cutting Diameter | R |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 3-7/16" |
| Shank Type | Round |
| Overall Length | 4-3/4" |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | Black Oxide, Gold Oxide |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Split |
$7.37
Morse Cutting Tools Jobber Drill, R Dia. x 0.339" Shank Dia., 4-3/4" OAL, 3-7/16" Flute Length, 135 Degrees, Standard Flute, HSS, Black Oxide, Gold Oxide, Series 384 - 1073211
384 MARXBORE "R" HD/JL
Manufacturer Part Number: 80636
Trade Name: MARXMAN
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1073211 |
| Manufacturer Part Number | 80636 |
| Legacy Product Number | MX1080636 |
| HQ Product Code | MRT80636 |
| Series/List # | 384 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | R |
| Decimal Equivalent | 0.339 |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 3-7/16" |
| Shank Type | Round |
| Connection Diameter Machine Side | 0.339" |
| Overall Length | 4-3/4" |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | R |
| Measurement Type | Letter |
| Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | Black Oxide, Gold Oxide |
| Coolant Supply Property | External |
| Cutting Depth | 3-7/16" |
| Point Shape | Split |
| Shape | Heavy Duty |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
