Morse Cutting Tools 80641 Jobber Drill, W Dia. x 0.386" Shank Dia., 5-1/8" OAL, 3-3/4" Flute Length, 135 Degrees, Standard Flute, HSS, Black Oxide, Gold Oxide, Series 384 - 1073216
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1073216
- ID:
- 856673
| Cutting Diameter | W |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 3-3/4" |
| Shank Type | Round |
| Overall Length | 5-1/8" |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | Black Oxide, Gold Oxide |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Split |
$9.01
Morse Cutting Tools Jobber Drill, W Dia. x 0.386" Shank Dia., 5-1/8" OAL, 3-3/4" Flute Length, 135 Degrees, Standard Flute, HSS, Black Oxide, Gold Oxide, Series 384 - 1073216
384 MARXBORE "W" HD/JL
Manufacturer Part Number: 80641
Trade Name: MARXMAN
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1073216 |
| Manufacturer Part Number | 80641 |
| Legacy Product Number | MX1080641 |
| HQ Product Code | MRT80641 |
| Series/List # | 384 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | W |
| Decimal Equivalent | 0.386 |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 3-3/4" |
| Shank Type | Round |
| Connection Diameter Machine Side | 0.386" |
| Overall Length | 5-1/8" |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | W |
| Measurement Type | Letter |
| Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | Black Oxide, Gold Oxide |
| Coolant Supply Property | External |
| Cutting Depth | 3-3/4" |
| Point Shape | Split |
| Shape | Heavy Duty |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
