Morse Cutting Tools 80656 Jobber Drill, #12 Dia., 0.189" Shank Dia., 3-1/2" OAL, 2-5/16" Flute Length, 135 Degrees, Standard Flute, HSS, Black Oxide, Gold Oxide, Series 384 - 1073231
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1073231
- ID:
- 856688
| Cutting Diameter | #12 |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 2-5/16" |
| Shank Type | Round |
| Overall Length | 3-1/2" |
| Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | Black Oxide, Gold Oxide |
| Coolant Supply Property | External |
| Point Shape | Split |
$3.38
Morse Cutting Tools Jobber Drill, #12 Dia., 0.189" Shank Dia., 3-1/2" OAL, 2-5/16" Flute Length, 135 Degrees, Standard Flute, HSS, Black Oxide, Gold Oxide, Series 384 - 1073231
384 MARXBORE #12 HD/JL
Manufacturer Part Number: 80656
Trade Name: MARXMAN
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1073231 |
| Manufacturer Part Number | 80656 |
| Legacy Product Number | MX1080656 |
| HQ Product Code | MRT80656 |
| Series/List # | 384 |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter | #12 |
| Decimal Equivalent | 0.189 |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Length | 2-5/16" |
| Shank Type | Round |
| Connection Diameter Machine Side | 0.189" |
| Overall Length | 3-1/2" |
| Dimension Units | Inch |
| Drill Bit Size / Cutting Diameter - Letter/Wire Gauge | #12 |
| Measurement Type | Wire Gauge |
| Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Standard |
| Coating | Black Oxide, Gold Oxide |
| Coolant Supply Property | External |
| Cutting Depth | 2-5/16" |
| Point Shape | Split |
| Shape | Heavy Duty |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
