Morse Cutting Tools 82828 Spiral Point Tap, #6 - 40, 2" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, H2, Series 116 - 1074429
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1074429
- ID:
- 864482
| Thread Size | #6 - 40 |
| Thread Diameter Size | #6 |
| Threads Per Inch | 40 |
| Thread Cutting Part Length | 11/16" |
| Thread Tolerance Class | H2 |
| Thread Standard | NF |
| Overall Length | 2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Count | 2 |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
| Style | Plug |
$11.13
Morse Cutting Tools Spiral Point Tap, #6 - 40, 2" OAL, 2 FL, HSS, Uncoated, H2, Series 116 - 1074429
6-40 S/P H2 2FL BRT
Manufacturer Part Number: 82828
Trade Name: MARXMAN
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1074429 |
| Manufacturer Part Number | 82828 |
| Legacy Product Number | MX1082828 |
| HQ Product Code | MRT82828 |
| Series/List # | 116 |
| Thread Size | #6 - 40 |
| Thread Diameter Size | #6 |
| Threads per Inch | 40 |
| Thread Cutting Part Length | 11/16" |
| Thread Tolerance Class | H2 |
| Thread Standard | NF |
| Overall Length | 2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Chamfer | Plug |
| Flute Count | 2 |
| Coating | Uncoated |
| Usable Length | 11/16" |
| Dimension Units | Inch |
| Tool Type | General Purpose Tap |
| Flute Type | Straight |
| End Shape | Spiral Point |
| Style | Plug |
| Measurement Type | Machine Screw |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
