Morse Cutting Tools 84773 Straight Flute Tap, M18 x 1.5 mm, 4-1/32" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, D6, Series 111 - 1075341
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1075341
- ID:
- 863174
| Thread Size | M18 x 1.5 |
| Thread Diameter Size | M18 |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Standard | Metric |
| Thread Cutting Part Length | 1-13/16" |
| Thread Tolerance Class | D6 |
| Overall Length | 4-1/32" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Count | 4 |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
| Style | Plug |
$78.79
Morse Cutting Tools Straight Flute Tap, M18 x 1.5 mm, 4-1/32" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, D6, Series 111 - 1075341
M18 Metric, 1.5 mm Pitch, 4 -Flute, D6 Plug Straight Flute Tap Series/List #111
Manufacturer Part Number: 84773
Trade Name: MARXMAN
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1075341 |
| Manufacturer Part Number | 84773 |
| Legacy Product Number | MX1084773 |
| HQ Product Code | MRT84773 |
| Series/List # | 111 |
| Thread Size | M18 x 1.5 |
| Thread Diameter Size | M18 |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Standard | Metric |
| Thread Cutting Part Length | 1-13/16" |
| Thread Tolerance Class | D6 |
| Overall Length | 4-1/32" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Chamfer | 3 to 5 Threads |
| Dimension Units | Metric |
| Flute Count | 4 |
| Tool Type | General Purpose Tap |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Straight |
| Style | Plug |
| Measurement Type | Metric |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
