SGSPRO 1/2" Cut Diam, 1/4" Shank Diam, Tungsten Carbide Steel Cut Ball Nose Cylinder Burr 2-3/4" OAL 19365 - 12633459
Brand: SGSPRO- SKU:
- 12633459
- ID:
- 435209
$55.01
SGSPRO 1/2" Cut Diam, 1/4" Shank Diam, Tungsten Carbide Steel Cut Ball Nose Cylinder Burr 2-3/4" OAL
Manufacturer Part #: 19365
S/N: 12633459
UNSPSC: 27112809
(Minimum Order Quantity=1, Package Quantity=1)
Specifications:
| Industry Specification | SC-5 |
| Head Shape | Ball Nose Cylinder |
| Cutting Diameter (Inch) | 1/2in |
| Cutting Diameter | 0.5000in |
| Cutting Diameter (mm) | 12.70 |
| Tooth Style | Steel Cut |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.7500in |
| Overall Length (mm) | 70.00 |
| Overall Length (Inch) | 2-3/4in |
| Length of Cut (Inch) | 1in |
| Length of Cut (Decimal Inch) | 1.0000in |
| Shank Diameter (Inch) | 1/4in |
| Head Material | Tungsten Carbide |
| Head Coating | Uncoated |
| Material Application | Steel, Hardened Steel, Cast Iron |
| Maximum RPM (General) | 28000 |
| UNSPSC Code | 27112809 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.