Gorilla Pro 35 mL Pump Bottle Gasket Maker Purple Gel -65 to 300°F Operating Temp, 12 to 24 Full Cure Time AG101 - 13786876
Brand: Gorilla Pro- SKU:
- 13786876
- ID:
- 453039
$18.02
Gorilla Pro 35 mL Pump Bottle Gasket Maker Purple Gel -65 to 300°F Operating Temp, 12 to 24 Full Cure Time
Manufacturer Part #: AG101
S/N: 13786876
UNSPSC: 31201606
(Minimum Order Quantity=1, Package Quantity=1)
Specifications:
| Chemical Type | Anerobic |
| Product Type | Elastic Sealant |
| Container Size | 35 ml |
| Container Type | Pump Bottle |
| Container Size Range | 1 to 7.9 oz |
| Color | Purple |
| Application | Seal Close Fitting Joints Between Rigid Metal Flange Assemblies |
| Full Cure Time | 12 to 24 hr |
| Series | AG101 |
| Series Part Number | 10008072 |
| Net Fill | 1.38oz |
| Net Fill (fl.oz.) | 1.38 |
| Minimum Operating Temperature | -55.0 C, -65.0 F |
| Adheres To | Metal |
| Additional Information | Fastest Cure on Active Metals with Metal Ions Such as Iron & Steel |
| Maximum Operating Temperature C | 150.00 |
| Minimum Operating Temperature C | -55.00 |
| Minimum Operating Temperature F | -65.00 |
| Indoor Or Outdoor | Indoor, Outdoor |
| Product Service Code | 8040 |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
