Morse Cutting Tools 3546 Straight Flute Tap, #2 - 56, 1-3/4" OAL, 2 FL, HSS, H2, Series 2020 - 1441682
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1441682
- ID:
- 863775
| Thread Size | #2 - 56 |
| Thread Diameter Size | #2 |
| Threads Per Inch | 56 |
| Thread Standard | NC |
| Thread Cutting Part Length | 7/16" |
| Thread Tolerance Class | H2 |
| Overall Length | 1-3/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Flute Count | 2 |
| Flute Type | Straight |
| Style | Plug |
| Cutting Direction | Left Hand |
$142.23
Morse Cutting Tools Straight Flute Tap, #2 - 56, 1-3/4" OAL, 2 FL, HSS, H2, Series 2020 - 1441682
#2 NC, 56 TPI, 2 -Flute, H2 Plug Straight Flute Tap Series/List #2020
Manufacturer Part Number: 3546
Trade Name: FAST TAP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1441682 |
| Manufacturer Part Number | 3546 |
| Legacy Product Number | MT3703546 |
| HQ Product Code | MRT03546 |
| Series/List # | 2020 |
| Thread Size | #2 - 56 |
| Thread Diameter Size | #2 |
| Threads per Inch | 56 |
| Thread Standard | NC |
| Thread Cutting Part Length | 7/16" |
| Thread Tolerance Class | H2 |
| Overall Length | 1-3/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Count | 2 |
| Special Feature | Fast Tap |
| Tool Type | General Purpose Tap |
| Flute Type | Straight |
| Style | Plug |
| Cutting Direction | Left Hand |
| Measurement Type | Machine Screw |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
