Morse Cutting Tools 4868 Spiral Flute Tap, M6 x 1 mm, 2-1/2" OAL, 3 FL, HSS, Uncoated, D5, Series 2039 - 1442924
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1442924
- ID:
- 866381
| Thread Diameter Size | M6 |
| Thread Pitch | 1 mm |
| Thread Standard | Metric |
| Thread Cutting Part Length | 1" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Thread Tolerance Class | D5 |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Chamfer | Bottom |
| Flute Count | 3 |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Spiral |
| Style | Bottom |
$46.99
Morse Cutting Tools Spiral Flute Tap, M6 x 1 mm, 2-1/2" OAL, 3 FL, HSS, Uncoated, D5, Series 2039 - 1442924
2039 M6X1.00 30' HLX BOT
Manufacturer Part Number: 4868
Trade Name: FAST TAP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1442924 |
| Manufacturer Part Number | 4868 |
| Legacy Product Number | MT4504868 |
| HQ Product Code | MRT04868 |
| Series/List # | 2039 |
| Thread Diameter Size | M6 |
| Thread Pitch | 1 mm |
| Thread Standard | Metric |
| Thread Cutting Part Length | 1" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Thread Tolerance Class | D5 |
| Chamfer | Bottom |
| Dimension Units | Metric |
| Flute Count | 3 |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Spiral |
| Style | Bottom |
| Measurement Type | Metric |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
