Morse Cutting Tools 4895 Spiral Flute Tap, 3/4" - 10, 4-1/4" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, H3, Series 2039 - 1442951
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1442951
- ID:
- 866398
| Thread Diameter Size | 3/4" |
| Threads Per Inch | 10 |
| Thread Cutting Part Length | 2" |
| Overall Length | 4-1/4" |
| Thread Tolerance Class | H3 |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Chamfer | Taper |
| Flute Count | 4 |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Spiral |
| Style | Taper |
$223.91
Morse Cutting Tools Spiral Flute Tap, 3/4" - 10, 4-1/4" OAL, 4 FL, HSS, Uncoated, H3, Series 2039 - 1442951
3/4" - 10 4-Flute, H3 Taper Series/List # 2039 Spiral Flute Tap
Manufacturer Part Number: 4895
Trade Name: FAST TAP
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1442951 |
| Manufacturer Part Number | 4895 |
| Legacy Product Number | MT4504895 |
| HQ Product Code | MRT04895 |
| Series/List # | 2039 |
| Thread Diameter Size | 3/4" |
| Threads per Inch | 10 |
| Thread Cutting Part Length | 2" |
| Overall Length | 4-1/4" |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Thread Tolerance Class | H3 |
| Chamfer | Taper |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Count | 4 |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coating | Uncoated |
| Flute Type | Spiral |
| Style | Taper |
| Measurement Type | Inch |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
