Hubbell Wiring Device-Kellems Power Outlet Strips, Amperage: 20, Voltage: 125 V, Number of Outlets: 6, Material: Metal, Mounting Type: Direct Plug-in, Strip Length (Decimal Inch): 15.2000 HBL6MG620 - 19924901
Brand: Hubbell Wiring Device-Kellems- SKU:
- 19924901
- ID:
- 598671
$415.83
Hubbell Wiring Device-Kellems Power Outlet Strips, Amperage: 20, Voltage: 125 V, Number of Outlets: 6, Material: Metal, Mounting Type: Direct Plug-in, Strip Length (Decimal Inch): 15.2000
Manufacturer Part #: HBL6MG620
S/N: 19924901
UNSPSC: 39121031
UPC: 783585467887
(Minimum Order Quantity=1, Package Quantity=1)
Specifications:
| Amperage | 20.0 |
| Voltage | 125V |
| Cord Length | 6ft |
| Material | Metal |
| Number Of Outlets | 6 |
| Strip Length (Decimal Inch) | 15.2000 |
| Cord Length (Feet) | 6 |
| Overall Depth (Decimal Inch) | 1.9200 |
| Color | White |
| Number Of Circuits | 1 |
| Overall Height (Decimal Inch) | 11.6200 |
| Overall Width | 2.2200in |
| Overall Width (Decimal Inch - 4 Decimals) | 2.2200 |
| Mount Type | Direct Plug-In |
| Recommended Environment | Hospital |
| Protection Type | Surge |
| Overall Height | 11.6200in |
| Trip Reset | Manual |
| Standards | ANSI Category A, IEEE Category A, NFPA 99, RoHs Compliant, UL 2930 |
| LpwrsMaximumCurrentSurge (A) | 30 |
| Nema Configuration | 5-20R |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
